Medeniyet İdeali

Bu satırları koşar adım düşündüm, konuştum ve yazdım. Bilgi ve tecrübelerimi heyecanımla sarıp sarmaladım ve işte sizlere sunuyorum. Konuşma ve söyleşilerimde üç kelimenin öne çıktığını göreceksiniz: Hürriyet, ticaret ve medeniyet. Hürriyet; çünkü gerçek hürlük olmadan, gerçek fikir ortaya çıkmaz. Ticaret; çünkü ticaretin giderek elektronikleşen inceliklerini kavrayamayan milletler, tarih sahne-sinden çekilecekler. Millet kelimesi beni en sık […]

Bu satırları koşar adım düşündüm, konuştum ve yazdım. Bilgi ve tecrübelerimi heyecanımla sarıp sarmaladım ve işte sizlere sunuyorum.

Konuşma ve söyleşilerimde üç kelimenin öne çıktığını göreceksiniz: Hürriyet, ticaret ve medeniyet.

Hürriyet; çünkü gerçek hürlük olmadan, gerçek fikir ortaya çıkmaz. Ticaret; çünkü ticaretin giderek elektronikleşen inceliklerini kavrayamayan milletler, tarih sahne-sinden çekilecekler. Millet kelimesi beni en sık vurguladığım üçüncü kelimeye getiriyor: Medeniyet.

Hürriyet ve ticaret kavramları, ancak yüksek bir medeniyet ideali çerçevesinde gerçek anlamlarını bulurlar. Hürriyet bireyliğimizi geliştirir, ticaret kazanç yeteneğimizi. İnsanlığımızı geliştirecek olansa, medeniyet idealimizdir.

Bakı yılı: 2007 Haziran
Baskı: 5
Sayfa sayısı: 232
ISBN: 9789756614471

Site içi arama

Arşivler